ÜRÜNBELGELENDİRME

Asansör CE Belgesi


Asansör Ce Belgesi yönetmeliğinin temel amacı , Yüklerin veya insanların taşınması için kullanılan ve güvenlik ile ilgili tüm şartları yerine getirip piyasaya çıkmadan önce tüm şartların yerine getirilmesini sağlamaktır.

Asansör üretimi veya asansör entegrasyonu yapan firmaların, ilgili mevzuata göre değerlendirildikten sonra, CE işaretlemesini alması yasal açıdan zorunludur.

Asansör sektöründe bu hizmetleri sunan (montaj, bakım, revizyon vb.) işletmeler, konuyla alakalı standartlar çerçevesinde ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemlerini firmalarına uygulayarak, hidrolik asansör ( TS EN 81 - 20) ya da elektrikli asansör (TS EN 81 - 20) montajlarının, yönetmeliğe uygun olup olmadığını Onaylanmış Bir Kuruluşa onaylatmak zorundadırlar.

Asansör Ce Sertifikası yönetmeliği kapsamına giren tüm asansörlerin asgari güvenlik ve saağlık şartlarını yerine getirmeleri gerekmektedir. Aksi takdirde asansörlerin piyasaya sunulmaları mümkün değildir. Üretimini veya satışını yaptığınız asansör ürünlerinizi piyasaya sunmak için Ce Sertifikası almanız zorunludur ayrıca AB ülkeleride ürettiğiniz asansörün piyasaya satışını yapmak istiyorsanız Ce Sertfikası zorunluluğu bulunmaktadır.

Bu yönetmelik Asansörün gerektiği şekilde monte edilmesi veya amaca uygun kullanılması ve güvenlik gereklerinin sağlanması tehlie risk oluşturmaması sonucunda piyasaya sunulmalarını sağlayan tüm önlemleri alır.