SEKTÖRELTESTLER

Ayakkabı Testleri


Tekstil ürünleri kategorisi içerinden yer alan ayakkabı, sektöre en çok test ve belge ihtyicaı olan ürünlerden biridir. Bu bağlamda tedarik zinciri süresince firmalar ayakkabı ürünlerinin temel özelliklerini değerlendirmek için üreticileri ve ihracatçılara test kontrol ve danışmanlık belgelendirme hizmeti sunmaktayız.

Tekstil ve hazır giyim sektörü ülkemizin lider sektörlerinden biridir ve önemli ölçüde bu ürünler ihraç edilmektedir. Ülkemizin ihracat gelirlerinin yaklaşık yüzde 23’ü tekstil sektörü tarafından gerçekleştirilmektedir. Bu sektörde çalışan sayısı iki milyon kişi civarındadır. Böyle olunca işletmeler hem ülke içinde hem de ülke dışında rakipleri ile ciddi bir mücadele içindedir.

Bu yüzden gerek çalışanların gerekse tüketicilerin sağlık sorunu yaşamaması, çereye zarar vermeden üretim yapılması ve ekolojik ve kaliteli ürünler üretilmesi açısından tekstil testleri büyük önem taşımaktadır. Ağırlıklı olarak Avrupa Birliği ülkelerinde ama genelde bütün dünyada problem yaşanmaması için tüm üretim süreçlerinin belli aşamalarda denetlenmesi gerekmektedir.

Ayakkabılar ile ilgili uluslararası ve ülkesel düzeenlemeler ve belgelendirmee için test hizmetleri sunulmaktadır. Bölgesel ve ülkesel düzenlemelerden bazıları Ce belgesi, En71 ve Avrupa Oyuncak Güvenliği direktifi sayılabilir.

Ayakkabı Testleri;

EN71 testleri
Çatlamaya direnç testleri
Topuk eki gücü 
Renk sabitliği testi
Su geçirmezlik testi
Etiketleme
Tehlikeli madde testi
Fermuar ve bağlantı elemanları testleri
CPSIA testi
GB Testi
Toksitite testleri
Kimyasal testler
Ayakkabı ürünleri testleri dışında kalite belgelendirme işlemleri de yapılmaktadır.