SPESİFİKTESTLER

Bebek Ürünleri Testleri


Avrupa Birliği ülkelerinde ve birçok yabancı ülkede, bebek ve çocuklara yönelik ürünlerle ilgili çok sıkı güvenlik gereklilikleri uygulanmaya başlanmıştır. Son yıllarda Avrupa Birliği ülkelerinde ve Amerika’da bazı ürünler geri çağırılmak zorunda kalınmıştır.

Firmaların türlü maddi ve manevi problem yaşamamaları ve bebek ve çocukların sağlıklarının tehlikeye girmemesi açısından bir çok resmi ve özel kuruluş tarafından kriterler belirlenmekte, kurallar oluşturulmakta ve standartlar tespit edilmektedir.

Bu açıdan bakılacak olursa firmalar bebeklere ve çocuklara yönelik ürünlerini, dünyanın neresinde olursa olsun piyasaya sürmek istedikleri takdirde, ürünlerinin mevcut yasal düzenlemelere ve söz konusu standartlara uygun olup olmadıklarından emin olmak istemektedir. Bu kapsamda olmak üzere test ve muayene kuruluşları tarafından bebek ve çocuk giysilerinden oyuncaklara, biberonlardan bebek arabalarına kadar çok geniş bir yelpazede test ve analiz hizmetleri verilmektedir.

Mesela bebek ve çocuk kıyafetleri için öngörülen DIN EN 145682 standardı gereğince, bu kıyafetlerin bebek ve çocuklara zarar verebilecek hiçbir tehlikeli tel veya iplik içermemesi gerekmektedir. Ayrıca bu kıyafetlerin, örneğin uyku takımlarının, belirlenen alev önleyici özelliklere sahip olması gerekmektedir.

Genel çerçeveden bakcak olursak bebek ürünleri kapsamına şampuan, krem, losyon, yağ ve benzeri kozmetik ürünler de girmektedir. Bu ürünlerin içerdiği koruyucu maddeler, pH değeri ve mikrobiyal kontaminasyon içerikleri de test edilmektedir.

Tüm bu spesifik test çalışmaları sırasında mevcut yasal düzenlemeler ve yerli ve yabancı birçok kuruluş tarafından yayınlanan ilgili standartlar dikkate alınmaktadır. İşletmelerin ihtiyaçları doğrultusunda kuruluşumuz spesifik testler çerçevesinde bebek ürünleri testleri de yapmaktadır.