SEKTÖRELTESTLER

Cam & Ayna Testleri


ECE R 43 kapsamında aşağıda tanımlanmış camların test ve tip onay işlemlerini gerçekleştirmekteyiz.

Ön camlar

Toklaştırılmış cam
Adi lamine cam
İşlenmiş lamine cam
Cam-Plastik
Ön camlar dışındaki cam paneller

Toklaştırılmış cam
Lamineli cam
Cam-Plastik
Regülasyon kapsamında yer alan testler yukarıda tanınlanmış gruplara göre belirlenmektedir. Cam testlerinde amaç  malzemelerin kırlılma dayanımı, ışık geçirgenliği, optik özellikleri ve iklimlendirme şartlarına dayanım özellikleri  belirlemektedir. Regülasyonda bu özellikleri tayin etmek için aşağıdaki testler tanımlanmıştır.

Parçalanma testi
Mekanik dayanım testi; – 227 g bilye , – 2260 g bilye
Kafa çarpma deneyi
Aşınma Dayanımı Testi ; – Dış yüz, -İç yüz
Yüksek sıcaklık dayanım testi
Radyasyona dayanım testi
Neme karşı dayanım testi
Işık geçirgenliği testi
Optik bozulma deneyi
İkincil görüntü testi
Cam renginin belirlenmesi testi
Sıcaklık değişimlerine dayanım
Yanmaya dayanım testi
Kimyasal malzemelere dayanım deneyi

Karayolu yapısına ve trafik güvenliğini yerine getirmek üzere, motorlu araçların dikiz aynalarının ECE R46 regülasyonuna göre komponent tip onay sertifikası olma zorunluluğu vardır.

Dikiz aynası, iç ve dış dikiz olmak üzere iki kısma ayrılır. İç dikiz aynalar, aracın içinde bulunur ve yan aynaların gösteremediği aracın arka kısmını gösterir. Arkada trafikte seyreden aracı ve geri gelirken arka tarafı kontrol etmekte faydalıdır. Dış dikizler ise sollamaya geçen araçları, aracın sağında ve solunda bulunan herhangi bir yayayı ya da bir nesneyi ve yine geri gelirken arka kısmı kontrol etmeyi sağlar.

Aracın çevresinde bulunan ve doğrudan görüşle gözlenemeyen trafik alanını gözlemlemekte kullanılan cihazlardır. Bu cihazlar; geleneksel (konvansiyonel) aynalar, kameralı ve ekranlı cihazlar veya sürücüye dolaylı görüş alanı hakkında bilgi veren başka cihazlar olabilir.