DİĞERTESTLER

Çanta Testleri


Çok önemli bir aksesuar olan çanta esas olarak deriden üretilmektedir, ancak daha ekonomik olması yüzünden bugün derinin yanı sıra değişik malzemeler de çanta üretiminde kullanılmaktadır. Bu sektörde modadaki değişimler paralinde çanta modelleri de sürekli olarak değişmektedir. Çantanın moda yönü kesinlikle tartışılmaz. Ancak kaliteli üretilen bir deri çantayı uzun yıllar kullanmak mümkündür.

Özellikler kadınlar Çanta, giyimi tamamlayan, ama özellikle ayakkabı ile uyumlu olması beklenen önemli bir aksesuardır. Sektörde yaşanan teknolojik gelişmeler ile birlikte, kaliteli, kullanışlı ve şık çantalar üretilmektedir. Çantanın hammadesi deri, kumaş veya plastik türünden malzemelerdir.

Birçok bakımdan çantalar sınıflandırılabilir. Örneğin yaşa ve cinsiyete göre, çocuk çantaları, genç çantaları, kadın çantaları ve erkek çantaları, kullanım şekline göre seyahat çantaları, spor çantalar, evrak çantaları, ya da üretiminde kullanılan malzemeye göre deri çantalar, kumaş çantalar, metal çantalar, hasır çantalar, ip çantalar ve sentetik çantalar gibi.

Çanta üretiminde, kesim işlemleri, gövde montajı, sap hazırlama, sap montajı, astarlama ve ağız kapama gibi aşamalar bulunmaktadır. Üretici firmaların bu konuda uymaları gereken birkaç standart şunlardır:

TS 12958 Tekstil-Çantalık kumaş - Askeri amaçlı sırt çantası ve dağcılık çantası imalinde kullanılan
TSE K 264 Spor çantası (askeri amaçla kullanılan)
TS 4019 İlk yardım çantası - Genel amaçlı
TS 6410 Evrak çantası (mamul deriden yapılmış)
TS 6411 Kadın el çantaları - Mamul deri veya kaplanmış kumaştan
TS 12957 Tekstil - Çantalık kumaş - Genel amaçlı
TS 13344 Sırt çantası - Askeri amaçla kullanılan
Tekstil analizleri çalışmalarında mevcut yasal düzenlemeler ve ulusal ve uluslararası birçok kuruluş tarafından yayınlanan standartlar dikkate alınmaktadır. İşletmelerin ihtiyaçları doğrultusunda kuruluşumuz tekstil analizleri çerçevesinde çanta testleri de yapmaktadır.