DİĞERBELGELENDİRME

EMC Belgesi


Elektromanyetik girişim, elektrik ve elektronik cihazların performasında azalmalara, bozulmalara veya hatalı işlemesine yol açan radyo frekanslarında doğal veya insan kaynaklı her türlü bozucu etki veya işaret olarak tanımlanabilir.

Günlük hayattan elektromanyetik girişim örnekleri vermek gerekirse; radyo dinlerken polis telsizlerinin araya girmesi, cep telefonlarının araç ABS sistemlerini etkilemesi, baskı devrelerde sızıntı, cep telefonu ile konuşurken bilgisayarda gürültü oluşması gibi örnekler listelenebilir.

Elektromanyetik kuvvet, kütle çekim kuvveti dışında, günlük hayatta nükleer ölçekte karşılaşılan tüm diğer olgulardan sorumludur. Bu sebepten ötürü, cihazların ve donanımların elektromanyetik uyumluluğunu düzenlemek ve donanımın yeterli bir elektromanyetik seviyesine uyacak şekilde iç pazarın işleyişini sağlama sorumluluğu da Elektromanyetik Uyumluluk Yönetmeliği ( 2014/30/AB )’ ne uyumla karşılanmaktadır.

Emc için iki farklı değer gerekir.Bunlar;

Emisyon
Duyarlılık

Bu değerler elektromanyetik kabul edilebilir seviyelere riskleri azaltmak için gereklidir. EMC testleri, belirli bir cihaz için gerekli standartları karşıladığının onaylamak için gereklidir.

Emc testlerinde emisyon ve duyarlılık testleri yapılmaktadır.