DİĞERTESTLER

Fiziksel Testler


Fiziksel test ve analiz çalışmaları, tekstil ürünleri için yapılır ve iki yönlü olmaktadır. Bir yandan üretimde kullanılan kumaşların dokuma ve dokuma kalitesine bağlı olan mukavemetleri test ve analiz edilirken bir yandan da dokumada kullanılan ipliğin ve ipliğin hammadesi olan liflerin ve elyafın özellikleri test ve analiz edilmektedir.

Ürünlerin kalitesini, kullanılan malzemenin kalitesi ve sağlamlığı belirlemektedir. Bu durum ise birçok özelliğe ait farklı değerlerin ölçülmesi ve analiz edilmesi ile tespit edilmektedir. Bu anlamda gerçekleştirilen sayısız fiziksel test arasında önemli olan başlıca testler şunlardır: yırtılma mukavemeti, kopma mukavemeti, patlama mukavemeti, dikiş kayması ve dikiş açılması mukavemeti, hav tutma mukavemeti, geri dönüş esnekliği, boncuklaşma ve tüylenme mukavameti, aşınma mukavameti, kumaş gramajı, kumaş sıklığı, kumaş sertliği, kumaş kalınlığı, kumaşın en boy ölçümü, dokuma şekli, iplik numarası, iplik bükümü, renk ölçümü, beyazlık indeksi, su geçirgenliği, hava geçirgenliği, leke tutmazlık, dökümlülük, fermuar testleri, düğme mukavemeti, çıtçıt testleri, aksesuar kopma mukavemeti ve iplik mukavemeti.

Aynı zamanda  bu sayılan testler kendi içinde de farklı yöntemlere göre ayrışmaktadır.

Kumaşta bulunması gerekli özellikler, büyük ölçüde kumaşın temel taşı olan ipliklerin özellikleri ile sağlanmaktadır. İplikler ise lifler bir araya getirilerek oluşmaktadır. Bu nedenle ilk bakışta lif veya elyaf özellikleri tamamen kumaşın özelliklerini yansıtıyor görünse de, aslında kumaşa uygulanan dokuma veya örgü teknikleri de kumaşın özelliklerinin belirlemesinde çok etkilidir.

İplik sıklıkları yanında, kesişme veya örgü düzeni, iplik özeliklerinin kumaş özelliklerine dönüşmesinde belirleyici öneme sahiptir.

Kumaşın bir tekstil malzemesi olarak kullanımını sağlayan sağlamlık, düzgün yüzey, esneklik, incelik ve örtme gibi temel özellikleri yanında, gerek görünüm, gerekse farklı kullanım koşullarında davranışlarını belirleyen birçok farklı özellikleri bulunmaktadır.