DİĞERTESTLER

Haslik Testleri


Haslık, kumaşın günlük yaşamdaki terleme, yıkama, güneş ışığı gibi bazı koşullara dayanma gücünü ifade etmektedir. Örneğin, kumaşın kullanım haslığı dendiği zaman, kullanılması sırasında kumaşın maruz kalacağı dış etkilere karşı ne kadar dayanaklı olduğu ifade edilmektedir.

Bunun yanı sıra kumaşın görünümü, estetik duruşu, beğeni hislerine hitap etmesi gibi kavramlar da bu kumaş ile yapılan tekstil ürünlerinin satışı üzerinde önemli bir rol oynamaktadır. Böyle olunca yapılacak haslık testleri, tekstil ürünlerinde kaliteyi göstermesi bakımından çok önemli olmaktadır.

Genel çerçeveden bakacak olursak çeşitli haslık testlerinin neler olduğu aşağıda kısaca açıklanmıştır:

Yıkama haslığı testi, kumaşların yıkandıktan sonra ne kadar renk kaybı gösterdiğini ve diğer kumaşlara ne kadar renk bulaştırdığını tespit etmek için yapılmaktadır. Bu konuda TS EN ISO 105-C06 Tekstil - Renk haslığı deneyleri - Bölüm C06: Evsel yıkamaya ve ticari müesseselerde yıkamaya karşı renk haslığı standardına uyulmaktadır.

Su haslığı testi, kumaşların bir süre ıslak bekledikleri zaman ne kadar renk kaybı gösterdiğini ve diğer kumaşlara ne kadar renk bulaştırdığını tespit etmek için yapılmaktadır. Bu konuda TS EN ISO 105-E01 ... Bölüm E01: Suya karşı renk haslığı standardına uyulmaktadır.
Ter haslığı testi, kumaşların terlemeye bağlı olarak ne kadar renk kaybı gösterdiğini ve diğer kumaşlara ne kadar renk bulaştırdığını tespit etmek için yapılmaktadır. Bu konuda TS EN ISO 105-E04 ... Bölüm E04:Tere karşı renk haslığı standardına uyulmaktadır.

Sürtme haslığı testleri, kumaşların sürtünme durumunda diğer kumaşları ne kadar kirlettiğini tespit etmek için yapılmaktadır. Bu konuda TS EN ISO 105-X12 ... Bölüm X12: Sürtmeye karşı renk haslığı tayini standardına uyulmaktadır.

Işık haslığı, deniz suyu haslığı, havuz suyu haslığı, kuru temizleme haslığı, fenolik sararma ve baskı dayanımı gibi başka haslık testleri de yapılmaktadır. Bu testler sırasında değerlendirme aracı olarak genelde gri skala ve mavi skala kullanılmaktadır.