DİĞERBELGELENDİRME

Koronavirüs Güvenli Hizmet Sertifikasyonu


Normalleşme sürecinde açılması öngörülen turizm işletmelerinde, uluslararası kabul gören bir belgelendirme süreci de işlemeye başlayacak. Resmi olarak açıklanan hijyen kurallarına uyan otel, tatil köyü ve benzeri konaklama tesisleri, bundan sonra koronavirüs güvenli hizmet sertifikası alacak ve turizm sezonunda sadece bu belgeye sahip olan tesisler hizmet verebilecek.

En basitinden bu belgeye sahip işletmelerde açık büfe yemek sunumu olmayacak, sahillerdeki şezlong sayıları düşürülecek ve tesisler yarı kapasite ile çalışacaklar.
Koronavirüs güvenli hizmet sertifikasyonu için öngörülen başlıca kriterler şunlardır:

  • Konukların son 14 gün bulundukları ülkenin koronavirüs kaydının tutuluyor olması
  • Tesislerde her bir noktanın koronavirüs için steril hale getirilmesi (bu amaçla ozon ve ULV, çok düşük hacimli makinalar ile dezenfeksiyon yapılması)
  • Standartlara uygun malzemeler kullanılması
  • Çalışanların pandemi eğitimi almış olması
  • Ortak kullanılan alanların sosyal mesafeye uygun olması
  • Tesis içindek konukların termal kameralarla ateşlerinin ölçülmesi
  • Tesiste Sağlık Bakanlığı tarafından tespit edilen standartlara uygun sağlık ekipmanları ve sağlık görevlilerinin hazır bulundurulması

Koronavirüs güvenli hizmet sertifikasyonu programı, konaklama tesislerinde genel hijyen ve odaların temizliği, ortak alanların güvenliği, restoran önemleri ve özel kıyafet ve maske kullanım zorunluluğu ile dikkat çekmektedir. İşletmelerin, konukların güvenliği, temizlik kuralları ve korona günlerinde konuklara sunulacak tatil deneyimi gibi konularda öne çıkmaları gerekmektedir. Bu zorlu süreçten başarıyla geçmek isteyen işletmeler, odalar ve ortak alanlarınw dezenfekte edilmesi ve güvenli sosyal mesafesinin sağlanması gibi konulara özen göstermek zorundadır.

Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan kriterlere uygun oteller ve konaklama tesisleri, koronavirüs güvenli hizmet belgesi alabilecekler ve bu otel ve tesisler Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanacak. İnternet üzerinden yapılacak aramalarda sertifikasyon sorgulaması yapılabilecek.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, koronavirüs güvenli hizmet sertifikasyonu hizmetleri de verilmektedir.