KALDIRMA İLETMEEKİPMANLARI

Kaldırma İletme Ekipmanları


Kaldırma teçhizatları genel hatlarıyla anlatacak olursak, herhangi bir kaldırma makinesi, elle ya da mekanik kuvvetle tahrik edilen, yükleri kaldıran, indiren veya askıya alan aşağıdakiler ve benzeri teçhizatlardır. Bilinmesi gereken bir hususta, Konveyör gibi mekanik kaldırma devamlılığı olan cihazlar bu kapsamlara dahil edilmemiştir. Bu kapsama girmezler.

İlgili yönetmelikte, Kaldırma ve İletme Ekipmanlarından şöyle bahsedilmektedir; “Standartlarda aksi belirtilmediği sürece, kaldırma ve iletme ekipmanları, beyan edilen yükün en az 1,25 katını, etkili ve güvenli bir şekilde kaldıracak ve askıda tutabilecek güçte olur ve bunların bu yüke dayanıklı ve yeterli yük frenleri bulunur.” hükmündedir.

Kaldırma ve iletme ekipmanlarının muyenelerinin yılda en az 1 kez yapılması gerekmektedir. Periyodik kontrolünü yaptırdığınız kaldırma ve iletme ekipmanlarının muayenelerini yapan ekiplerin tarafsız ve güvenilir olmasına ve muayeneyi yapacak firmanın akredite edilmiş olmasına çok dikkat ediniz.

Tarafımızca kontrolü yapılan Kaldırma ve İletme Ekipmanları aşağıdaki gibidir.

Vinç (Monoray Vinç, Köprülü Vinç, Por tal Vinç, Pergel Vinç, Kule Vinç, Mobil Vinç)

Caraskal

Forklift

Transpalet

Atelye Tipi Lift ve Krikolar

İnsan ve Yük Asansörleri

Yürüyen Merdiven / Bant

Cephe Asansörü

Platform

Sapan, Mapa

İş Makinaları (Çekici, Çekici Dozer, Yükleyici, Kazıcı Yükleyici, Skreyper, Greyder, Silindir, Silobas, Beton Pompası, Fore Kazık)

Teleski Telesiyej Teleferik

Periyodik Kontrol ve Ruhsatlandırma

Çeşitli Konveyöre ve Bantlı İletme Makinaları